Zbavte se závislosti na životě online!

Máte také dojem, že vám právě internet a doba, kterou trávíte právě brouzdáním po internetu, Facebooku a jiných podobných online zajímavostech, bez kterých máte pocit, že nemůžete žít?
Možná vás to už i vyčerpává a cítíte potřebu se této moderní závislosti zbavit. Možná právě teď nebude nejideálnější chvíle na tuto změnu, protože dlouhé večery se blíží, ale pokud se chce, všechno jde, to říká staré pravdivé pořekadlo již stovky let.

relax

Pokud máte tedy pocit, že jste opravdu závislí na internetu, koukněte se na sebe, jak reagujete na následující situace a věřte, že být online je in, ale vše má své hranice:

1.  Akce, která bude mimo signál
2.  Zapomenete si mobil
3.  Vypadnutí internetu

svoboda

Pokud se v takových chvílích chováte divně, tedy:
•    buď na akci bez signálu a internetového připojení vůbec nejdete, či
•    jste celí nesví,
můžete mít problém Stejně tak v momentě, kdy si zapomenete vzít mobil nebo vám doma vypadne internet.
Projevy závislosti se pak značí značnou nervozitou, právě vynecháváním akcí. Nervozita je vidět tak, že dotyční se vrtí, škrábou a vůbec jsou prostě nesví. Vždy bývá nejhorší první čtvrthodinka bez telefonu nebo bez připojení, poté se situace mírně uklidní. Přibližně, co půl hodinu to na dotyčného padne.

Jak z toho ven?
1.  Začněte chodit na výlety do míst, kde není signál. Alespoň na krátkou chvíli buďte s přáteli v takových místech.

2.  Dbejte na to, ať se více bavíte s lidmi kolem sebe. Ptejte se je na věci, které byste o nich chtěli vědět, namísto hledání informací na sociálních sítí a ve vyhledávačích.

3.  Vezměte knížku, mobil nechte doma a běžte si do parku na chvíli číst. Kupte si k tomu kávu a užívejte si alespoň krátkou chvíli mimo síť. Taková dobrá kniha vás donutí jít do větší hloubky myšlení, než když jen hledáte informace.

4.  Pokud máte pocit, že jste závislí na sociálních sítích, bude to ještě složitější, protože v momentě, kdy budete s přáteli na výletě nebo si budete číst, asi pocítíte touhu sdílet se svými virtuálními přáteli právě tyto zážitky. Pokud vás to popadne, okamžitě se zamyslete, proč to děláte. Co tím chcete sdělit a hlavně komu?!

klávesnice

5.  Jako další krok, který vám pomůže je, že si odinstalujete aplikace pro zprávy ze sociálních sítí. Pokud jste zvyklí si celý den psát s někým právě touto formou, raději zvedněte telefon a zavolejte jim. Uvidíte, že budou mít radost a budete více vědět za mnohem kratší dobu. Tím ušetříte za den velkou řádku času a můžete se s přáteli spíše nakonec scházet osobně.