Pobyt v přírodě

Samozřejmě ne všichni. Takový trempíř byl pokládán za vyvrhele lidské společnosti a mít k tomu delší vlasy, tak jste většinou skončili na úřadovně VB. Jezdilo se se stany a kdo stan neměl, jako třeba já, jezdil bez něho. Tito lidé spávali pod širým nebem, pod nádhernou oblohou, nu a když začalo pršet, zabalil se dobrý tramp do celt a většinou chrněl dál.

Abych byl zcela upřímný, z mých celt se dal stan postavit zhruba během pěti minut, ale málokdy jsem to použil.

stan

Hodně trampů tehdy říkalo, že bivakovali, tedy přespali jen pod nouzovým přístřeškem a o tento výraz byly vedeny sáhodlouhé spory. Jinak toto slovo chápali horolezci, jinak trampové a jinak třeba rybáři. Dnes jsou tyto spory dávnou ukončenou záležitostí a bivak doslova koupíte kdekoli se vám zachce. Tedy myslím v obchodě, který se takovému zboží věnuje, v mlékárně budete mít s jeho koupí asi drobné problémy.

Co to vlastně takový bivak je?

Je to něco hodně podobného stanu a někdy jen těžko rozlišíte co je co. Ovšem to jen v některých málo případech. V každém případě lze říci, že bivak klidně můžete jako stan použít, jen musíte počítat s menším pohodlím. Především jde o velikost a někdy i tvar. Stan jako takový je určen pro pohodlné přespání i v případě deště. Bivak je určen pro přečkání nepohody na ultra krátkou dobu. Ne, že by se v něm spát nedalo, to je nesmysl. Jen to chce něco pod sebe.

Základní rozdíl je totiž v tom, že u bivaků není pevná podlaha. Samozřejmě, že u většiny typů si ji můžete dokoupit, ale původně tam není.

stan nebo bivak?

Jak jsem již zmínil, mé celty se daly postavit jako stan. Podlahu jsem sice měl, též celtovou, ale do té jsem se balil. Takže dodnes nevím, zda jsem bivakoval, nebo stanoval. Nebudeme to řešit. Vy si prostě bivak kupte, a to můžete kliknutím zde přímo v tomto článku. Uvidíte, že je to velmi užitečná věc jak na rybaření, tak na vandr, tak na přečkání deště naprosto kdekoli.