Horor jménem účetnictví

Pro nezasvěceného a leckdy i zasvěceného člověka je někdy bližší pohled na to, co obnáší takové účetnictví, něčím, co by snad ani slavný Hitchcock nevymyslel. Protože to už dávno není něco v duchu ‚má dáti – dal‘. Spíše by se to dalo popsat třeba jako ‚má dáti – má dáti – má dáti – má si odečíst – má si zaokrouhlit – má doložit – má připočíst – má odečíst – má nahlásit – dal – a ještě bude muset dát‘.
Účetnictví je dnes už obor, který vyžaduje věru bystrou mysl a nikoliv jenom někoho, kdo umí vypočítat procenta ze zisku. Protože je třeba vědět, komu všemu se musí platit a kolik procent, respektive kolik minimálně a kolik nanejvýš, komu se vypočítává platba z příjmu, komu z hrubé mzdy, komu ze superhrubé mzdy, jak je to s brigádníky a těmi, kdo pracují na částečný úvazek nebo nějaký jiný poměr,…

účetní kniha

A protože sám účetní nejsem, je jenom otázkou, na co vše jsem tu ještě zapomněl.
A jak se v tom má teprve vyznat podnikatel, který vesměs také nemá odpovídající ekonomické vzdělání a který ani nemůže jenom počítat platby, daně, odvody a poplatky, protože musí také podnikat a vydělávat na ně!
A proto lze kvitovat s povděkem, že existuje i finanční účetnictví, jež v tomto ohledu podnikatelům poskytuje neocenitelné služby. Které jim pomáhá, aby bylo vše zúčtováno tak, jak tomu má být.

Protože jenom si zkuste představit, co obnáší

  1. bezpapírové účtování
  2. zpracování elektronických faktur
  3. účtování v cizí měně s přepočtem cizí měny k rozhodnému dni
  4. otevřené položky a upomínkování
  5. zdanění při platbách dílčích faktur a pozdější vypořádání dílčích faktur při vyúčtování konečné faktury
  6. správa zahraniční DPH
  7. kontrola došlých faktur

finanční účetnictví
Vstávají vám při tom hrůzou vlasy na hlavě? A to i ve chvíli, kdy nejste podnikateli, do jejichž povinností něco takového spadá? Věřte mi, že nejste ani zdaleka jediní.
A proto je jenom dobře, že se tu najde někdo schopný vyřešit to za druhé. To je rázem úleva, že?