Pořizujeme si králíka

Pořídit si domů jakéhokoliv domácího mazlíčka, je vždy krokem k zodpovědnosti, s kterou je k novému zvířeti třeba také přistupovat. I když se jedná „jen“ o králíka, který se může zdát jednoduchý na chov.

Chlupatý malý roztomilý ušáček, který rozkošně hopká po místnosti a chroupe mrkvičku. Takovou představu má mnoho lidí. Jenže jen o tom to určitě není. Proto si vždy předem zjistěte nejdůležitější informace a bedlivě zvažte, zda jste schopni všechno zvládat.

 papání králíčka

Bydlení

Samozřejmostí je nějaké klec, ve které bude králík bydlet. Sehnat se dají různé velikosti v různých cenových možnostech. Dbejte na to, aby klec byla pro zvíře dostatečně prostorná a cítil se v ní tak dobře.

Na dno klece můžete dát hobliny, piliny, pelety a další materiály. Pokud se takovéto podestýlce chcete vyhnout, můžete také zvolit koberec, který mnozí chovatelé používají. V takovém případě, ale musí ušák umět chodit na záchod, který je tím pádem potřeba přikoupit. To vám velmi usnadní pravidelné uklízení klece.

 domácí králík

Krmení

Při koupi mazlíčka se zeptejte majitele nebo prodavače, čím bylo doposud zvíře krmeno, abyste mohli pořídit nejlépe stejnou značku na kterou je zvyklý. Pokud budete později přejít na jiné krmivo, nejlepší je začít po malých krůčcích. Náhlá změna krmiva může králíkovi způsobit zažívací problémy nebo může jídlo odmítat konzumovat.

Kromě granulového krmiva je velmi důležitou součástí jídelníčku seno, který by mělo být vlastně základem potravy. Dbejte na to, aby ho měl váš zvířecí kamarád vždy k dispozici. Dále si také rádi pochutnají na různých druzích rostlin, ovoci, zelenině a dalšího.

Nezapomeňte samozřejmě přikoupit misku nebo napáječku na vodu.

 

Péče

Jak už bylo zmíněno, je třeba pravidelně čistit klec. Kromě toho budete potřebovat nějaké kleště, kterými budete stříhat drápky, které neustále rostou, a je nutné o ně pečovat, aby nepřerůstaly a nezpůsobovaly zdravotní problémy. Než se naučíte, jak správně na to, bude chvíli trvat. Proto se nemusíte bát zajít poprvé třeba k veterináři, který vám ukáže jak na to a naučí vás to.

Některé druhy mají dlouhou srst, proto se musí vyčesávat, aby nedělali zbytečný nepořádek a také se sami cítili lépe.

 

Láska

Ač se to může zdát jako klišé, mazlíček potřebuje také vaši lásku. Potřebuje, abyste s ním trávili nějaký čas během dne, mohl se také proběhnout mimo klec a poznal své okolí a vás samotné. Buďte na něj vždy milí, chovejte se k němu hezky a s respektem. Když bude dělat nějakou neplechu, přísným hlasem ho pokárejte, nikdy nepoužívejte násilí nebo křik – to by vedlo ke zvýšení agrese zvířete a také strachu z vlastního majitele.

Mějte trpělivost a snahu. Nakonec se může tento „obyčejný“ mazlíček stát vašim věrným přítelem na hodně dlouhou dobu.