Pobyt v kyberprostoru – ano, ale rozumně

Sociální sítě a připojení k internetu je bezpochyby něco, co nás určitým způsobem láká a přitahuje, ale bohužel také něco, na čem si můžeme vytvořit určitou závislost, a něco, co nám /ať chceme nebo ne/ může měnit strukturu mozku. Vlivu informačně-komunikačních technologií na náš organismus se v dnešní době asi moc nevyhneme /leda bychom odcestovali na nějaký vzdálený opuštěný ostrov, ale vlastně ani tam nemáme jistotu, že tam na nás nebude působit nějaké záření/, ale můžeme se pokusit ho alespoň regulovat a využívat tyto technologie nějak efektivně – pokusit se o to, abychom my využívali technologie a ne aby technologie využívaly nás.
 prohlížení internetu
To, že mohou sociální sítě ovlivňovat vylučování různých hormonů v našem těle je možná obecně známá věc. Mohou podněcovat jak vylučování dopaminu /hormon štěstí/, když nám třeba někdo pro nás významný něco „lajkne“, ale také vylučování kortizolu a adrenalinu – to když nám sociální sítě například předhazují /dle našich souborů cookies/ různé brutální a emocionálně náročné zprávy. Algoritmus, na kterém funguje výběr obsahu, který se nám bude zobrazovat, za to však tak úplně nemůže – pouze Vám nabízí obsah, o kterém si „myslí“, že by Vás mohl zajímat. A to na základě toho, jaké stránky jste navštěvovali předtím, jaké příspěvky jste si rozklikávali a také – a to možná budete překvapeni – na základě toho, u jakého příspěvku jste se zastavili při scrollování.
 
Když zapnete mobil a chcete navštívit nějaké sociální sítě, je vhodné snažit se o to dělat tuto činnost vědomě – tedy ne zapnout kupříkladu nevědomky Facebook a scrollovat obsahem, aniž byste věděli, co vlastně hledáte a děláte. Scrollování Facebookem Vám samozřejmě nezakazujeme, ale je vhodné si předtím položit například otázku ála „Co tam jdu dělat?“, „Proč to dělám?“, „Co tam hledám?“ a tak dále.
připojení k internetu
V případě scrollování FB si můžete kupříkladu říct, že se chcete podívat, jestli Vám někdo nepsal, jestli nemáte nějaká nová upozornění či se jen chcete podívat, co je u Vašich přátel nového a co dělají. Zvědomění této činnosti totiž může způsobit, že sociální sítě nebudou využívat Vás, ale vy je, a budete mít kontrolu jak nad nimi, tak i nad sebou.