Která dieta je nejúčinnější?

Čeká vás důležitá akce nebo se chcete pouze zbavit pár přebytečných kil před létem? Pak jste jistě uvažovala nad vyzkoušením nějaké diety, kterých v dnešní době existuje nepřeberné množství. Některé z nich jsou opravdu bláznivá, například diety, kdy jíte pouze jídlo určité barvy. O dietách se říká, že jsou mnohdy pouze krátkodobým řešením, jelikož se velmi často stává, že člověk nabere ztracené kilogramy zpět. V lepším případě se vrátí pouze tato hmotnost, v horším případě přiberete ještě víc, než co byla vaše původní váha. Jakou dietu tedy zvolit, abychom se vyhnuli nechtěnému jojo efektu a novou váhu si udrželi?

Vyhněte se extrémům

I v případě, že máte na redukci hmotnosti a zformování postavy pouze krátký čas, vyvarujte se extrémnímu hladovění. Při rapidním snížení denního kalorického příjmu sice bude kilogramy ztrácet v poměrně krátkém čase, ale věřte, že přijde bod, kdy se takovýto režim stane neúnosným. Lidé se poté velmi často začnou extrémně přejídat, protože jejich tělo je velmi unavené a vyhladovělé.

chleba s vajíčky

Pro úspěšné hubnutí je tedy nutné kalorický příjem snížit. Pro urychlení ztráty hmotnosti by váš denní kalorický příjem měl odpovídat zhruba vašemu bazálnímu metabolismu, který se dá orientačně vypočítat pomocí kalkulaček na internetu. Tato hodnota představuje množství energie, jež vaše tělo potřebuje v klidovém režimu.

obložený talíř

Soustřeďte se na dostatek proteinů

I v rámci snižování hmotnosti v krátkém čase by vaše potrava měla obsahovat dostatek základních živin a minerálů. Je naprosto nutné, aby váš jídelníček obsahoval dostatek proteinů. Bílkovinná dieta je skvělou variantou pro lidi, kteří milují maso, vajíčka a mléčné výrobky. Jestliže budete mít ve stravě dostatek bílkovin, nebude vás trápit hlad a váš metabolismus se o něco zrychlí, jelikož proteiny jsou náročnější na trávení. Vaše tělo tedy bude muset vydat více energie, aby takovouto stravu zpracovalo.