Jak si poradit s bioodpadem? Pomocí drtiče odpadků

Spousta domácností vyprodukuje za měsíc spoustu bioodpadu, a pokud nemáte zrovna zahradu, kam by se dal umístit kompostér, je potřeba najít další ekologickou variantu, jak zbytky zpracovat, zužitkovat. Tou může být i drtič na odpadky, který u nás zatím není až tolik rozšířený.

Zbytky zeleniny

Organický odpad tvoří podstatnou část celkového vyprodukovaného odpadu. Ovšem bioodpad začne už za několik dní produkovat silný a nepříjemný zápach vlivem rozkládání zbytků. Pokud je navíc necháte v koši delší dobu, začnou postupně plesnivět a ze zbytků ovoce nebo zeleniny začne vytékat šťáva, která k odpadkovému koši přiláká nezvaný hmyz v podobě octomilek. Drtiče odpadků jsou tak snadným řešením, jak tomuto problému předejít. Dokážou si hravě poradit s nejrůznějším biologickým odpadem, díky kterému zmenšíte množství vyprodukovaného odpadu, během pár minut máte uklizeno a všechnu práci za vás odvede právě drtič odpadků.

 

Co všechno patří do drtiče?

Do drtiče patří jakýkoliv biologický odpad, který vyprodukujete v kuchyni, zpracuje ho poměrně rychle a bez zbytků. Zbavíte se tak slupek z ovoce a zeleniny nebo s ním můžete dokonce rozdrtit i skořápky a pecky. Dále to jsou nejrůznější zbytky masa, skořápek, odřezky, menší kosti, tvrdé kusy pečiva nebo kávový lógr. Odpad stačí jenom vysypat do dřezu a zapnout drtič, který si už se zbytky poradí. Nakonec stačí umýt dřez pod tekoucí vodou a máte uklizeno. Drtič je totiž namontován na výtokový otvor ve dřezu a ten zbytky rozdrtí na velmi malé kousky, které se pak odplaví přímo do kanalizace. Tento šikovný pomocník v domácnosti vám usnadní úklid kuchyně a zmenší vyprodukovaný opad v domácnosti.

Výběr zeleniny

Kdy se dá drtič použít?

V Americe už jsou drtiče běžnou součástí téměř každé domácnosti. U nás zatím není k vidění tak často. Problém tkví hlavně v šířce odpadního potrubí, které musí mít minimální šířku alespoň 4 cm.