Jak se zbytečně nezadlužit


Nechcete-li se dostat do dluhů, které nemusíte mít v budoucnu sílu splácet, řiďte se základními radami. I když se může zdát, že vše zvládnete platit, za měsíc tomu tak být už nemusí.

Neutrácejte zbytečně! Začněte rozlišovat pojmy: Chci a potřebuji. To, co si myslíte, že potřebujete, mnohdy jen chcete. A co jen chcete, to kupovat opravdu nepotřebujete a dokážete se bez toho obejít. Zkuste začít šetřit a uvidíte, že peníze najednou budou.
malé úspory

Nekupujte vše hned! Počkejte si, až na ono zboží či službu budete mít našetřeno. Je sice hezké, že si dnes koupíte nový počítač, ale na splátky. Ve výsledku mnohdy zaplatíte mnohem více, než je pořizovací cena při platbě v hotovosti za plnou cenu. Navíc se může stát, že za měsíc či půl roku nebudete schopni splácet další a další věci, které si pořídíte na dluh.

Nepůjčujte si na zbytečné věci či služby! Ach, to jsi moc hodný, že jsi mi dal k Vánocům zájezd k moři. Taková vděčnost a snaha ukázat, že na to máte, vede skoro vždy do nezvratného zadlužení. Když na to nemáte, skutečně to nekupujte. Je naprostý nesmysl, půjčovat si závratné částky k narozeninám, svátkům či výročím a Vánocům. Dejte té dotyčné osobě spíš něco od srdce, než drahého. Pokud Vás má rád či ráda, ocení spíš drobnost, než drahou věc.

Neplaťte dluh dalším dluhem! To je to nejhorší, co byste mohli udělat. Zadlužit se znovu jen kvůli tomu, že potřebujete splatit jiný dluh. Zkuste se raději dohodnout s poskytovatelem dané půjčky, zda nemůže celou zbylou dlužnou částku refinancovat na delší dobu či odložit splátky.
domek s kalkulačkou

Půjčujte si jen na to, co je investicí do budoucna! Jedná se zejména o hypotéky a leasingy. Automobily jsou v dnešní době skoro nepostradatelnou součástí našich životů. Koupě ojetého vozu přinese mnohdy mnohem větší náklady, než si pořídit nový na leasing. Hypotéka zase zajistí Vaše bydlení. Je to investice na celý život, proto se celý život i splácí. Tak či tak byste někde bydlet museli a hypotéka mívá velice často nižší splátky, než je nájem bytu.

Základem tedy je, pořizovat jen to, co opravdu potřebujete či co Vám do budoucna hodně pomůže. Zbytek? Ten počká, až na něj našetříte.