Jak dlouho ještě bude svítit sodíková výbojka

Na tuto otázku není snadná a jednoznačná odpověď. Již déle, než deset let se uvažuje o plošné náhradě veřejného osvětlení čipy LED diod, ale postup není jednotný ani celosvětově, ani v rámci členských států EU a dokonce i samotných jednotlivých zemí. Sodíková výbojka má totiž stále své opodstatnění, a to z několika důvodů. Především jde o zavedený technologický způsob výroby, který snižuje pořizovací náklady, přitom výkon tohoto typu svítidel je v poměru k ceně velice příznivý. Shrňme si jejich klady a zápory, abychom se v této technice mohli lépe orientovat.

regulace

Přednosti sodíkových vysokotlakých výbojek

Velmi vysoký světelný tok – řadí se k nejvýkonnějším typům světel a z tohoto důvodu se již před mnoha desítkami let prosadila v osvětlování velkých ploch veřejných prostranství, především chodníků, silnic a dálnic. Můžete se s nimi tedy potkávat doslova na každém kroku při průchodu ulicí a možná, že i v té vaší svítí několik takových bílých trubic.
Zavedená technologie – osvědčila se v praxi na mnoha místech a není důvod nahrazovat ji moderními typy LED diodových reflektorů, byť se zdají výhodnější. Stále je totiž jejich poměr ceny k výkonu velmi příznivý.

výbojka

Nevýhody

Tou nejpodstatnější je omezené podání barevného spektra, které spadá do oblasti teplého bílého světla o teplotě chromatičnosti kolem 3000 Kelvinů. U veřejného osvětlení je to však spíše považováno za výhodu, neboť tolik nenarušuje tvorbu melatoninu, důležitého hormonu pro kvalitní spánek. Je totiž známo, že chladné bílé světlo spíše aktivizuje a lidé pak trpí nespavostí, která může vyústit do závažných zdravotních problémů.
Velice špatně je lze stmívat, pouze se speciálními předřadníky, ale tento jev je obvykle kompenzován nasazováním do míst, kde je naopak vítaný stabilní výkon.
Nebezpečí při manipulaci– u vysokotlakých trubic spočívá nebezpečí v jejich křehkosti a při rozbití hrozí poranění skleněnými úlomky, které se rozletí do prostoru značnou rychlostí. Při manipulaci se svítidly se doporučuje používat ochranné pracovní prostředky (obličejový štít, rukavice apod.)