Čemu zabrání montáž klimatizace

Spánkový deficit

Lidé, kteří mají v zaměstnání, např. v kanceláři, k dispozici klimatizaci, jsou pod mnohem menším tlakem, než pracoviště, kde tato zařízení instalována nejsou. K pracovnímu výkonu však přispívá i dostatečný spánek, a kdo se v noci kvůli letnímu vedru pořádně nevyspí, může být v práci nejen „odepsaný“, ale může i snáze onemocnět. Klimatizace v bytech mají význam zejména pro spánkovou fázi, kdy se organismus regeneruje, včetně mozku. Jinými slovy, pokud se v letních vedrech dobře vyspíte, budete jim poměrně dobře čelit v průběhu dne, a to i tam, kde žádná klimatizace není.

klimatizace v bytě

Úpal

Také mezi sebou zaměňujete úžeh s úpalem? Jsou to velmi podobné výrazy, a přitom každý z nich má zcela odlišný význam. Úžeh souvisí pouze s přímým slunečním zářením, jestliže se mu vystavíte příliš dlouhou dobu, můžete mít typické příznaky, jako je bolest hlavy, nutkání na zvracení a celková nevolnost, malátnost a nedostatek energie. Úžeh se tedy týká pouze mozkové tkáně.

splitová klimatizace

Úpal je naopak celkové přehřátí organismu vlivem vysokých teplot. Při úpalu dochází ke zvýšení tělesné teploty, někdy až k dramatickému, a trvá-li tento stav příliš dlouho, můžete i zkolabovat a zemřít. Paradoxně k úpalu dojde i v zimě, pokud dlouho sedíte v přetopeném vlakovém kupé, a uvnitř je vydýchaný vzduch, ovšem přece jen jsou častější výskyty úpalů v létě, zejména v období tropických veder.

Extrémní vedra snášíme velmi obtížně hlavně ve městech, neboť tam se vlivem domovní zástavby a množství asfaltových silnic a dlážděných chodníků udržuje vyšší teplota ovzduší, než jaká bývá na venkově, takže například v době, kdy je v sousední vesnici na okraji lesa „jen“ 30 stupňů Celsia, ve stejné době je v blízkém městě třeba již o deset stupňů více. Právě proto jsou hustě zastavěné oblasti nejsilnějším kandidátem pro montáž klimatizace v Praze.