Výměna žárovek za nové LED osvětlení

V současné době lze poměrně jednoduše vyměnit světla uvnitř vozu s vláknovými žárovkami za moderní polovodičové diodové osvětlení. Poskytuje jednak zajímavý vzhled a předně lze volit takřka libovolnou teplotu chromatičnosti bílého světla, nebo jeho dekor posunout více do chladného či teplého odstínu světelného spektra.
jaguar auto.jpg
Výměna žárovek v interiéru vozidla nebo obytného karavanu není nijak složitá záležitost, pouze je třeba dbát na správný postup.
Nejprve je třeba odpojit konektor světla, aby se při výměně nespálila pojistka. LED autožárovky jsou polovodičové zdroje, kde na rozdíl od obyčejných žárovek rozlišujeme polaritu zapojení. Jestliže se žárovka nerozsvítí, je třeba ji zapojit obráceně. Někdy může být vadný či zoxidovaný kontakt, tomu lze napomoci přitlačením svorek a u počínající koroze nástřikem kontaktního spreje.

LED pásky

Jejich univerzalita je neuvěřitelná. Na cívce navinutý úzký pásek rozprostřený v rovině či v zaobleném tvaru dokáže vykouzlit neskutečné možnosti. Osvětlují kuchyňské linky, pracovní stoly, poličky a noční stolky v ložnici, vytváří dekorativní světelné efekty na stěnách pod stropem, na schodišti, v dětském pokoji. Můžeme je ovšem využít v hliníkových lištách i v karavanech nebo jako světla prahů dveří.
Osvítit práh dveří se ukázalo jako velmi praktické řešení nejen u nadšenců sportovního vzhledu tzv. tuningu osobních automobilů, pomáhá totiž při orientaci v prostoru při nastupování do vozu. Pásky je ideální kombinovat s dálkovým ovládáním RF1 umístěným na klíčích od auta. Můžete si tedy posvítit na cestu v noci při návratu ke svému vozu již ze vzdálenosti několika metrů. Cenově jsou tyto systémy velice přijatelné, ovladač vás přijde na necelé dvě stokoruny a diodové pásky pořídíte v podobné cenové relaci.
dálnice v noci.jpg

Přístrojová deska, kufr, SPZ

Obdobným způsobem lze postupovat i při výměně žárovek v dalších podpůrných systémech, pouze mějte na paměti, že světlo nad poznávací značkou vyžaduje LED diody s rezistorem (odporem) v patici T10. Diody bez odporu mohou totiž nepříjemně blikat.