Je současný rychlý rozvoj technologie nebezpečný?

Asi nikoho nepřekvapí, když řekneme, že se technika rozvíjí mnohem rychlejším tempem, než kdy předtím. A to platí i o té uživatelské. Stačí se jen podívat, jak rychle postupuje například vývoj chytrých mobilních telefonů. Navíc ještě před deseti lety jsme mohli jen snít například o domácích pekárnách.

Mnoho z nás tento vývoj vítá. Koneckonců, každý takovýto nový vynález přináší další usnadnění našich životů. A lidé mají přirozenou tendenci hledat vždy nejjednodušší a nejpohodlnější řešení. Čím rychleji se tedy budou technologie rozvíjet, tím jednodušší naše životy budou. Tedy alespoň teoreticky.

blog2

Mnoho lidí se však obává, že tento překotný postup může být i nebezpečný, že za takovou krátkou dobu vývoje nemůžeme odhadnout veškerá rizika, která jsou s danou novou technologií spojena. Mají pravdu?

Odpověď je, že nikoliv. Veškerá nová zařízení, než jsou povolena k běžnému užívání pro širokou populaci, jsou pečlivě testována. Existují bezpečnostní normy, které musí každé zařízení splňovat, a jejich dodržování je přísně kontrolováno.

blog1

Jiní lidé se zase bojí, že se na technologii jednou staneme příliš závislí a že místo, abychom my ovládali ji, začne ona ovládat nás. Často připomínají kultovní film Matrix jako příklad, kam až může nadužívání technologie Mylifestyle.cz zajít.

Je pravdou, že mnoho z nás si již život například bez mobilního telefonu či prakticky konstantního přístupu k internetu prakticky nedokáže představit. Dokonce se objevily i případy závislosti. To však není chybou oněch zařízení, nýbrž daného jednotlivce, který se ji nenaučil správně používat, případně ji používal k řešení svých psychických problémů.

Celkem vzato bychom se tedy současného vývoje neměli příliš obávat. Jistě, určitá opatrnost je na místě, avšak je mnohem lepší ji přenechat odpovědným lidem a nové vynálezy používat rozumně. Pak se nebudeme muset prakticky ničeho obávat.