Čtete? 5 důvodů, proč byste měli začít.

1.      Zlepšení soustředění

K čtení jako takovému, tedy na spojování jednotlivých písmen do slov, slov do vět a vět do souvislého textu, je zapotřebí určitá dávka soustředění a k tomu, aby mozek pouze nečetl, ale zároveň danému textu porozuměl, je samozřejmě zapotřebí ještě větší dávky. Jistě už jste se kolikrát přistihli v situaci, kdy jste četli nějaký text, ale ve skutečnosti jste vůbec nevnímali jeho sdělení. To se stává, když se dostatečně nesoustředíte.

Tím, že se na nějakou činnost soustředíte, stimulujete mozek a postupně svou schopnost soustředění zlepšujete, což Vám bude užitečné v mnoha dalších oblastech života.
elektronická čtečka


2.      Rozšíření všeobecného přehledu a vzdělávání

Ať už se jedná o edukativní, klasickou, nebo populární literaturu, čtení Vás obohacuje. Nezískáváte pouze znalosti, ale i všeobecný přehled. Jakákoliv kniha Vám může poskytnou pohled do cizí duše, můžete zjistit, jakým způsobem se jiné osoby mohou chovat v různých situacích. Můžete si všímat kulturních i psychologických rozdílů, které lze vnímat zvláště u zahraniční literatury. Čtením opustíte svůj relativně uzavřený svět a můžete poznat nějaký jiný. Tím si rozšíříte obzory a budete schopni vidět souvislosti i tam, kde by je jiní lidé nehledali.


3.      Zlepšení paměti

Už jste někdy četli nějaký dlouhý román se spoustou postav, který se odehrával napříč desetiletími a poskytoval čtenáři mnohé retrospektivní vhledy do dob minulých? Jistě pro Vás nebylo zrovna jednoduché se orientovat v množství cizích jmen a ve zmiňovaných událostech, ale to vše jen přispívá ke zdravému vývoji Vaší paměti, která Vám, stejně jako soustředěnost, přijde vhod nejen při čtení.
čtení u čaje


4.      Rozšíření slovní zásoby

Tento bod asi netřeba dlouze vysvětlovat. Lidé, kteří čtou mají mnohem širší slovní zásobu, jelikož se stýkají se slovy, která se v jejich běžném životě nevyskytují. Mohou to být pouze slova, která se třeba tolik nepoužívají v určité společnosti, ale také se může jednat o zastaralejší výrazy a archaismy.


5.      Vhodný odpočinek

Čtení je velmi vhodný druh odpočinku, protože kromě odpočinku samotného nás i svým způsobem kultivuje. Můžeme se tak i v době relaxace rozvíjet, aniž bychom si to uvědomovali.

Co je ale často mnohem důležitější než seberozvoj, jsou účinky, které může mít čtení na naši psychiku. Únik od reality potřebuje někdy každý a kniha nás spolehlivě dokáže odnést tam, kde se zrovna nacházet chceme. Knihy nám často mohou pomoci zapomenout na naše trápení.

 

A proto pokud cítíte, že Vám hrozí pocity vyhoření, deprese, nebo třeba jen obyčejný smutek, zkuste sáhnou po nějaké knize!